Kapitola 2. Terarijní pozadí, substrát a vegetace

Pozadí terária, substrát i rostliny by měly vycházet, světe div se, z přirozeného prostředí mloka.
Právě takové prostředí totiž nejlépe zajistí vhodné podmínky a snadnější adaptaci mloka na chov
v zajetí. Vzhledem k tomu, že se ale takové prostředí může v jednotlivých oblastech či státech
trochu lišit, budeme zde vycházet ze základních podmínek, které mloci pro život potřebují či
které všeobecně preferují:
 
  • jsou vlhkomilní
  • preferují listnaté popř. smíšené lesy
  • velmi rádi šplhají
  • pro rozmnožování potřebují vodu
Na základě těchto skutečností je možné sestavit vhodné terarijní prostředí. Vezmu to postupně:

 

Pozadí
Ve volné přírodě mloci preferují svažité oblasti či oblasti s výskytem skal. Do terária tedy doporučuji použít členitější pozadí upravené tak, aby po něm mohli mloci lézt. Vzhledem k oblasti, ze které pocházejí moji mloci (Kokořínsko), jsem použil pískovcové pozadí. Základem pozadí je polystyrén, na který se nanese upravená malta. Tu lze zakoupit ve větších teraristikách či na internetu. Před zaschnutím malty se na ni nanese písek, který vytvoří dojem pískovcové skály. Jedná se ale o poměrně specifické pozadí. Ve většině případů bude místo pískovcového pozadí vhodnější použít ploché (hladké) kameny. Ať už ale bude pozadí jakékoliv, všeobecně je potřeba řídit se těmito pravidly:

 

  • v terárium nesmí být žádné ostré hrany nebo kameny, o které by se mohl mlok poranit
  • pozadí by nemělo být příliš vysoké, aby v případě pádu nedošlo k poranění mloka
  • pozadí by mělo být členité, tak, aby se tam daly zasadit rostliny a mechy

 

Voda
Uvažujete-li i o rozmnožování mloků, doporučuji do terária umístit bazének o rozměrech 30 x 20 x 15 cm. Po vypuštění larev samicí je i tak potřeba larvy odchytat a přemístit do většího akvária. Na dno je vhodné umístit drobné kamínky a na ně pár větších. Mezi kamínky je pak možné zasadit vodní rostlinky. Rybičky nedoporučuji – jsou velmi náročné na údržbu. Bazének je možné využít i pro mlhovač, vhodný pro udržení vlhkosti v teráriu.

 

Substrát
Pro vlhká až mokrá terária je nejlepší volbou rašelina, např. velmi kvalitní litevská rašelina. Ačkoli rašelině nevadí ani dlouhodobé podmáčení, přesto ještě doporučuji dát pod rašelinu alespoň centimetr keramzitu. Velmi dobře tak můžete sledovat, zda terárium přespříliš nepřeléváte, popř. zda není naopak příliš suché. Navrch je vhodné dát různé mechy, dubové listí a popř. kousky zetlelého dřeva.

 

Vegetace
Jasnou volbou jsou vlhkomilné rostliny a rostliny, které vlhkost udržují. Tím nejlepším řešením jsou bezesporu různé druhy kapradin v kombinaci s mechem. Velmi vhodné jsou i některé druhy bromélií, které žijí převážně ze vzdušné vlhkosti. Do terária lze přidat i některé masožravé rostliny např. láčkovky či špirlice.  V neposlední řadě je pro zpestření terária možné přidat i některé orchideje. Mně osobně se osvědčily trpasličí vietnamské orchideje, které dobře snáší i nižší teploty. Máte-li dostatečně prostorné terárium, můžete do něj umístit i malý stromek. Nejvhodnějším kandidátem je rozhodně buk. Právě bukové lesy totiž mloci preferují nejvíce.

 

2 Komentářů

  1. Určitě, ačkoliv to není jednoduché. Nejlepší je zajistit terárium proti promrznutí a nechat je venku. Pokud jsou např. jen v chladné místnosti (15°C), nechce se jim moc zimovat a často trajdaj po teráriu. Zajistí-li se ale stabilní teplota pod 10°C, nejlépe tak od 0-5°C, mloci celou zimu v klidu prospí.

  2. a zimujete ty mloky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *