Příprava akvária pro larvy

Napadá Vás, jak by mělo vypadat akvárium pro larvy? Přeci jenom larvy nejsou rybičky a kromě vody potřebují i souš a ta rybičkám skutečně moc neprospívá 🙂

Na druhou stranu larvy jsou celou dobu ve vodě a po přeměně (metamorfóze) je možné je rovnou přemístit do terária. V základu se tedy od „obyčejného“ akvária až tak moc neliší. Jediné, co má navíc, je suchozemská nadstavba. Jedná se o skleněnou kapsu s výlezem pro již přeměněné jedince. Nejvíce se taková stavba asi podobá želvináriím.

Další otázkou je, jak akvárium vybavit? Původně jsem uvažoval o přírodním akváriu s různými kořeny a listy sebranými přímo z tůněk, kde se vyskytují. Takové prostředí je ale poměrně náročné na údržbu. Podmínkou je totiž časté měnění vody (a ta musí být vždy převařená), stálé čištění filtrace a nižší teplota vody. Naštěstí larvy mloka nevyrůstají jen v tůňkách s napadaným listím a kořeny, ale také v potůčcích. Lepší a jednodušší variantou je tedy okopírovat prostředí potůčku. Na to stačí kamínky různé velikosti (ne ostré), které se vysypou na dno, nějaký úkryt např. v podobě akvarijního kořenu a filtrační/vzduchovací jednotka. Nakonec ještě také nějaké ty vodní rostliny.

Jakou použít vodu? Nejvhodnější je použít buď vodu ze studánky a nebo vodu z vodovodního řádu, kterou ale, jak jsem již zmiňoval, musíme převařit. Zbavíme ji tak chlóru i vodního kamene. Je pravda, že dnes už na úpravu vody existuje celá řada různých přípravků. Než to ale všechno kupovat a dávkovat a pak ještě měřit kvalitu upravené vody je asi rychlejší a praktičtější vodu převařit. Takto sestavené akvárium jsem umístil do severní místnosti, kde je i přes parné léto možné zachovat teplotu do 20°C. Na výsledek se můžete podívat zde:

Akvárium

Edit 01.06.2013
Akváriem úspěšně prošel již třetí odchov larev. Mezi nové poznatky patří např. fakt, že mít trochu více přírodní akvárium není až tak těžké na údržbu, ba naopak, je to poměrně praktické. Listí na dně poskytuje potravu beruškám, které v akváriu nejen déle vydrží, ale mohou se tam i rozmnožovat. Larvám zase listí nabízí více možností se úkrýt, což výrazně zvyšuje jejich šanci, že je jiná larva nesežere! V neposlední řadě to pro larvy není takový šok, když se těsně před opuštěním vody vypustí zpět do přírody.

Na dno je nejlepší použít spadané bukové listy, které stačí před vložením do akvária jen vyprat v čisté vodě. Pravděpodobně Vám listí mírně obarví vodu, ničemu to ale nevadí.

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:S jídlem roste chuť | Salamandra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *