Máme hlad!

Jestli pak víte čím takové potvůrky krmí?

Pokud ne, nevadí. Strýček google ví všechno. Nejvíce informací mají převážně zahraniční chovatelé, kteří chovají různé druhy mloků již řadu let. Nejčastěji je krmí larvami pakomáru (patentkami) a nítěnkami. Tito živočichové ale nejsou úplně ideální. Prvním problém je sehnat larvy vůbec živé. Většina akvaristik je prodává buď sušené a nebo mražené. Dalším problémem je dlouhodobé skladování. Patentky i nítěnky rychle umírají a obvykle nevydrží déle než 3 neděle. V neposlední řadě se jedná o živočichy „žijící v organicky znečištěné a hnijící vodě“ (zdroj WIKI). To asi není voda, kterou by mloci pro své larvy zrovna vyhledávali.

Daleko vhodnější potravou jsou berušky a blešivci, kterými se larvy ve volné přírodě nejčastěji živý.
Víte jak tito živočichové vypadají? Samotný název by mohl svádět k tomu, že se jedná o slunéčko sedmitečné a blechy, ale s těmi tvory mají pramálo společné. Jedná se o poměrně, řekl bych na první pohled, málo vábné vodní tvory, nejvíce připomínající suchozemské stínky. Ve skutečnosti jsou to drobní korýši obývající potůčky a tůně.

Beruška Stínka Blešivec

Teď už jen zbývá zjistit, kde se dají ve volné přírodě nachytat. Nejblížší tůňka je od místa bydliště vzdušnou čarou cca 5 km. Sbalil jsem tedy sítko na čaj, sklenici od okurek, batoh, osedlal kolo a vyrazil. A měl jsem štěstí, berušky tam skutečně byly. Nicméně nápad lovit je sítkem na čaj nebyl zcela ideální. Nechcete-li lovem ztrávit mládí, chce to něco většího. Dalším drobným neduhem je fakt, že se schovávájí v tlejícím listí. Za chvíli tedy máte ve sklenici více listí než berušek.

Nachytané berušky je vhodné doma přemýstit do čisté vody a nějakou chvíli je tam nechat. Zbaví se tak nečistot, které byste jinak zanesli do akvária. Teď už nezbývalo než berušky přelít do akvária a pozorovat co se bude dít..

5 Komentářů

  1. Velice dobře povědeno, v mnoha otázkách souhlasím.

  2. No Micheas to popisuje, jako sklenici od okurek a sítko … ale to možná poprvé na jednom lovu sem s nim byl a to už mel profi výbavu :o))) ale o tom se tu určitě ještě zmíní.

  3. jj a dík za odpověd 😀

  4. Ahoj mikki,

    díky za hodnocení. Články dopisuji zpětně, takže to chvilku zabere než ho sepíšu, ale určitě se je budu snažit je zveřejňovat co nejdříve 😉 V současný době už k vodě migrujou žáby – je tedy nepravděpodobnější že to sou právě žabí vajíčka. K ICQ se dostanu asi v pondělí tak se ozvu 🙂

  5. čau máš fakt pěknej blog a chodim sem každej den a chtěl bych tě poprosit jestli bys sem nadávál něco častěji a jestli namáš icq mohli bysme si popovídat o mlocích jinak mi mužeš napsat na emailale na muj blog moc nechod je takovej divnej s kamošem si zaloříme čolcích a mlocích jsou to dost pěkná zvýřata a ještě se tě chcu zeptat jestli nevýš co klade tak brzo vajíčka do vody včera sme skamošem hledali mloki ale žádný sme nenašli asi je u nás špatnej výskyt ale pak sme se podívali do vedlejšího potoka a tam byli vajíčka no co ja se nebudu dal rozepisovat napiš na email nebo icq: 563046662 zatim čau

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *