Řasy a mikro-eko-systém akvária

Řasa je velkým nepřítelem všech akvárií. Je pravdou, že za cca dva měsíce, kdy byly larvy v akváriu, se řasa asi neměla šanci uchytit. Nicméně s potoční a „tůniční“ stravou se do akvária dostávalo poměrně dost nečistot, kromě jiného i kousky listí, žabinec a jiné drobnosti. Přemýšlel jsem, co s tím a napadlo mě, že by bylo dobré preventivně koupit nějakého čističe. Na většině stránek o akvaristice byl ekvivalen- tem čističe Krunýřovec mnohoostný (Ancistrus multispinnis), ačkoli jak už to bývá, našli se takový kteří tvrdili pravý opak…

Krunýřovec skvrnitý (zdroj wikipedie)

Nenechal jsem se, ale odradit a vyrazil jsem do akvaristiky a zakoupil svoji první rybičku v životě. Žel nic není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Krunýřovec je sice možná dobrý čistič, nicméně pramalý otužilec. Nižší teploty mu nedělaly moc dobře, což nakonec vedlo až k jeho skonu (budiž mu voda lehká). Jako čističi se mi nakonec osvědčily přímo berušky a šneci, kteří se do akvária postupem času zavlekli s potravou. A čističi jsou to skutečně výkonní, protože ačkoli jsem akvárium „odstavil“, je do dnešního dne stále funkční. Jsou v něm ještě dvě vážky, asi tři druhy vodních šneků a berušky.

A na závěr jeden malý tip, jak udržet takový vodní ekosystém funkční – do akvária alespoň jednou za měsíc přidat kolečko okurky. Pochutnávají si na ní jak šneci, tak berušky. Velkou výhodou je, že okurka nekontaminuje vodu na rozdíl např. od salátu, který havěti sice také chutná, ale po pár dnech dokonale zničí vodu.

P.S.
Na přání připojuji náhled jedné z fotek, které se objeví v nedělním článku 😉

Salamandra salamandra

5 Komentářů

  1. Zdravím Michale, měl bych na Tebe prosbu, chodíš ještě na icq ? Chtěl bych Tě požádat o nějaké informace k chovu. Mé icq je 447637417. Čím dřív tím lépe, děkuji moc . Roman Štěpánek

  2. Jiz nekolik let mam „kaprove“ akvarium – nevyhrivane s nekolika koi kapry. Ti dokazou udelat spoustu bordelu. Navic akvarko dost zarustalo – rasy na skle i zelena voda. Rasy na skle dokazali po oskrabani sezrat sami kapri(ti by ti ale mozna sezrali i larvy). Cistotu dna i vody jsem zacal casem celkem uspesne resit „ceskym ancistrusem“, hrouzkem obecnym..snese i nizke teploty a krome „ozuzlani“ skla plni stejnou funkci 🙂

  3. a tyn čistič co tam máš foto toho sem měl taky ale jenom mezi akvarijnímy rybkami

  4. jéééééééééééé fotka larvy mloka jéééééééééééééé ten je hezkej

  5. no a ještě by se jako bonus hodila fotka šneka (čističe) jak si pekne jezdi po hladine obracene 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *