Výlet do Beskyd

Bo rád jezdím do přírody, vyrazil jsem s kamarádem do deště do Beskyd. Krom krásný a málo dotčený přírody se jedná o jednu z mála oblastí, kde je hojně rozšířený mlok skvrnitý. Vzpomínám si, že když jsem tam byl před několika lety, viděl jsem jich tam desítky. Bohužel jsem letos neměl štěstí. Ačkoli pršelo a hledali jsme i v noci, neobjevili jsme ani jednoho mloka. Příčinou byla zřejmě vysoká teplota, která ani v noci neklesla pod 20°C. Nakonec jsem ale s úplně prázdnou neodjel. V jednom potůčku se mi podařilo objevit larvy.

Beskydský potůček Larva salamandra salamandra

Potůček byl hluboko zaklesnutý mezi skálami a cestou vytvářel mnoho kaskádovitých jezírek. Právě v těchto jezírkách se larvy nacházely. V jednom jezírku bylo až 6 larev pohromadě. Vzhledem k tak velké konkurenci byl vidět i velký rozdíl ve vyspělosti jednotlivých larev. Zatímco některé již byly k nerozeznání od dospělých jedinců, jiné měly jen 2/3-vou velkost a neměly ani náznak po žlutých skvrnách.

Při pohledu na larvy jsem si vzpomněl, jak moji „Dráčci“ milovali žížaly, a tak jsem jich pár hodil do jezírka a sledoval, co se bude dít. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Ostatně se ně něj můžete také podívat v přiloženém videu.

[hana-flv-player video=“https://mlokskvrnity.cz/wp-content/uploads/2010/08/mlok.flv“ width=“400″ height=“330″ description=““ player=“4″ autoload=“true“ autoplay=“false“ loop=“false“ autorewind=“true“ /]

3 Komentářů

  1. V tomto zvláště deštivém období se dají potkat mloci i přes den. A kde tam bydlí? Máš i nějaký fotky?

  2. vera zychova

    máme chalupu na Čeladné a na zahradě máme celou rodinu mloků, momentálně jsou 4

  3. natačení byla fuška 🙂 potuček zaklesnutej hluboko mezi skálama :)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *